Samlet resultat for  12 sejladser udregnet 29/09 2020.

Resultat for alle både

BådnavnSejlnr.Bådtype S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 S8 S9S10S11S12SumPlac.
Sveske 2DEN 58BB 10m7 1 172 13 2 1 1 1 1 1 1 181
Lille MakkerDEN 1008Express2 3 8 3 1 4 3 2 175 5 4 322
Gurli-MarieDEN110H-båd5 5 3 1 13 1 10 56 3 3 5 373
Joy_hDEN 417H-båd1 2 1 1713 5 6 8 517172 604
MarieDEN 319H-båd1717178 2 7 5 5 4 10 10 7 755
BalooDEN 139Omega 304 8 5 1713 6 96 5 14 14 9 796
ParanoiaDEN 306H-båd3 4 2 613 3 8 7 17171717807
SealineDEN 20Impala 27177 177 13 82 4 177 7 12 848
JoyDEN 50BB 10m14 13 9 171711 9 3 176 6 8 969
May BeeDEN 167Safir109 106 13 9 7 12 1711 11 179810
KarlssonDEN 212Spækhugger11 12 7 5 13 171710 178 8 10 10111
BussenDEN 166Safir Spec.17171717171717172 2 2 3 11112
Snøvsen DEN 41BB 10m13 5 13 9 108 11 9 1717171711213
H-AmigoDEN ?H-båd171717171710 4 17174 4 1712414
SmillaDEN 147PD10 1711 4 171713 13 1717176 12515
Viva Rulke231Optima 101171717171714 14 16 3 9 9 1713316
RanDEN 83H-båd9 10 1710 13 1717 15 1717171313817
Ti AmoDEN 17Hunter 338 171717171712 11 1714 14 1714418
FantDEN 16Spidsgatter1711 6 171712 17 14 1717171714519
Justitia IVDEN 63BB 10m6 174 17171717171717171714620
Miss SofieDEN 100L 29171210 171713 17171717171715421
DaisyDEN 149Omega 30s12 171717171717171717171716522
IsaLeiDEN 65IF1717171713 1717171717171716623

Resultat for løb 1

BådnavnSejlnr.Bådtype S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 S8 S9S10S11S12SumPlac.
Gurli-MarieDEN110H-båd3 3 3 1 6 1 5 32 1 1 2 201
MarieDEN 319H-båd7772 1 4 2 1 1 3 3 3 272
Joy_hDEN 417H-båd1 1 1 76 3 3 3 3771 293
ParanoiaDEN 306H-båd2 2 2 36 2 4 2 7777374
H-AmigoDEN ?H-båd777775 1 772 2 7525
RanDEN 83H-båd4 4 73 6 77 4 7775546

Resultat for løb 2

BådnavnSejlnr.Bådtype S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 S8 S9S10S11S12SumPlac.
Lille MakkerDEN 1008Express1 1 4 1 1 1 2 1 91 1 1 111
BalooDEN 139Omega 302 3 1 96 2 43 2 7 7 3 332
SealineDEN 20Impala 2792 94 6 41 2 92 2 6 383
KarlssonDEN 212Spækhugger5 5 3 3 6 994 93 3 4 454
SmillaDEN 147PD4 96 2 994 6 9992 605
Viva Rulke231Optima 101999995 5 8 1 4 4 9636
FantDEN 16Spidsgatter94 2 993 7 7 9999687
Ti AmoDEN 17Hunter 333 999993 5 97 7 9708
Miss SofieDEN 100L 29955 994 999999779
DaisyDEN 149Omega 30s6 999999999998710
IsaLeiDEN 65IF99996 99999998710

Resultat for løb 3

BådnavnSejlnr.Bådtype S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 S8 S9S10S11S12SumPlac.
Sveske 2DEN 58BB 10m2 1 51 3 1 1 1 1 1 1 1 111
May BeeDEN 167Safir43 42 3 3 2 4 54 4 5332
JoyDEN 50BB 10m4 4 2 554 3 2 53 3 3 332
Snøvsen DEN 41BB 10m3 2 4 3 32 4 3 5555344
BussenDEN 166Safir Spec.555555552 2 2 2 385
Justitia IVDEN 63BB 10m1 51 555555555426
For hver femte sejlads, trækkes dårligste sejlads fra.
Der er trukket 2 sejlads(er) fra på nuværende tidspunkt
Fratrukkede sejladser er understreget i tabellen

Points er tildelt efter lavpointsystemet. Det betyder, at man får points svarende til den placering man opnåede i sejladsen.
DNS/ DNF/ DSQ:Pointsystemet er modificeret, sådan at både, der ikke deltager i en sejlads (DNS) tildeles
points = 1+ antal startende både i den sejlads i sæsonen, der havde flest startende.
Points tildelt for DNS kan altså stige hen gennem sæsonen, og DNS vil tælle ens i alle sejladser.
I den viste liste for løb 3 har DNS altså givet: 5 points, fordi sejladsen med flest deltagere havde 4 deltagere.
Dommer:Når en båd har været dommer får den et antal points for sejladsen, som er lig med gennemsnittet af placeringer i de sejladser båden har startet i.
DNF/ DSQ tæller altså med i gennemsnittet, som rundes op til nærmeste hele tal. Dommerpoint er vist med fed.

Minustid udregnet: 29/09 2020.

Samlet normeret minustid for  12 sejladser.

BådnavnSejlnr.Bådtype   S1   S2   S3   S4   S5   S6   S7   S8   S9  S10  S11  S12SumPlac.
Sveske 2DEN 58BB 10m20901384273806500000001
Lille MakkerDEN 1008Express2111637023701194932632664264211010372
Gurli-MarieDEN110H-båd133229115038001137114720633733711420703
Joy_hDEN 417H-båd01070108538017893027520717991799246974
JoyDEN 50BB 10m4223786391085380536112017632690190117049695
ParanoiaDEN 306H-båd1031807196638010210402513261799179934752996
MarieDEN 319H-båd54249813845482602838082281611344134415454897
SealineDEN 20Impala 275422321384544380142443821032699599534757528
H-AmigoDEN ?H-båd54249813841085380490540126632652052034758339
BalooDEN 139Omega 301292383091085380268170524117317991799208626910
KarlssonDEN 212Spækhugger3203413404833801543182438232611301130227636111
BussenDEN 166Safir Spec.542498138410853801543182412667555543661712
May BeeDEN 167Safir4232971265531380378100153932616791679347678013
Snøvsen DEN 41BB 10m3612291384587261331120834032617991799347690714
FantDEN 16Spidsgatter5423083241085380577182473032617991799347797615
SmillaDEN 147PD27549812644583801543146060532617991799130847216
Viva Rulke231Optima 101542498138410853801423170411463312521252347898117
Ti AmoDEN 17Hunter 33225498138410853801543137340732617991799347910118
Justitia IVDEN 63BB 10m142498193108538015431824126632617991799347913719
Miss SofieDEN 100L 2954237976010853807161824126632617991799347915820
RanDEN 83H-båd24730113849653801543182496232617991799228969321
DaisyDEN 149Omega 30s32149813841085380154318241266326179917993471050722
NellDEN 90H-båd54249813841085380154318241266326179917993471072823
Tak TikDEN 237H-båd54249813841085380154318241266326179917993471072823
SCSoundDEN 585H-båd54249813841085380154318241266326179917993471072823
XDEN 697Shark 2454249813841085380154318241266326179917993471072823
Mutt PuttDEN 68IF54249813841085380154318241266326179917993471072823
KjærlingenDEN 43Jensen Sloop 2954249813841085380154318241266326179917993471072823
SusetDEN 139Spækhugger54249813841085380154318241266326179917993471072823
AdaDEN 492Ballad54249813841085380154318241266326179917993471072823
IsaLeiDEN 65IF54249813841085380154318241266326179917993471072823

Minustid er summen af forskellen i præmietid til vinderen af den enkelte sejlads.
Summen er normeret, så båden med samlet set mindste minustid har nul minussekunder.
Hvis en båd ikke har sejlet i en sejlads får den minustid som langsomste båd plus 120 sekunder
Hvis en båd har været dommer får den minustid som langsomste båd i sejladsen plus 1 sekund